Čichám, čichám..aneb pes a jeho nos

Psí čenich je tak dokonalý orgán, že si to mnohdy ani nedokážeme představit. Zhoršit čich psovi však může řada nemocí - od akutní rýmy až po chronickou alergickou rýmu. Jak tedy psí nos vlastně funguje?

Jak funguje psí čenich
Také si občas říkáte, když vidíte vašeho psa čmuchat po lese nebo za dveřmi, “co jen to tam může mít?” Psí čich je stokrát a možná i milionkrát citlivější než ten lidský.
Psí čenich je úžasný orgán, perfektně vyvinutý pro čenichání u země, protože jeho nosní dírky jsou mobilní a dokáží se zvětšovat a zmenšovat tak, aby pes nevdechnul nechtěné předměty. Při vdechu nabere pes do nosní dutiny pachy, které jsou zadrženy na sliznici a zpracovány čichovými buňkami, poté je zprudka vydechne po stranách nosních dírek, takže se nemíchají s pachy na zemi nebo ve vzduchu.
Pes má také mnohem větší povrch nosní dutiny než člověk, ta je navíc dobře zásobená čichovými buňkami. Jejich počet je různý v závislosti na plemeni psa, ale můžeme říct, že se pohybuje od 125 milionů až k několikanásobkům tohoto čísla. Pro srovnání, člověk má 5-10 milionů čichových buňěk. Mozek psa také věnuje obrovskou část čichovým buňkám - odhaduje se, že až jedna třetina mozku psa je věnována právě čichu. Tento citlivý psí čich dokáže lidstvo úspěšně využívat ve svůj prospěch - k hledání mrtvých (pes dokáže vyčenichat utopence až do hloubky 24 metrů), odhalování výbušnin, hledání drog a zbraní a dokonce i určování nádorů u lidí.
Pes dokáže také skutečně vycítit emoce - strach, radost, stress, smutek. Je to možné díky tomu, že psí nos dokáže rozeznávat různé feromony, chemické látky, které živočichové vylučují v různých emočních stavech.

Nos a jeho výživa
Kromě hodnotné a vyvážené stravy je možné doporučit několik doplňků krmiv, které mají pozitivní účinek na čich. Především se jedná o vitamín A, který má přímý vliv na aktivitu čichových buněk. A také je dobré psa trénovat různými přirozenými vůněmi, které může potkat venku.

Psí čenich a nemoci
Virová infekce je nejčastější příčinnou rýmy nebo zánětu nosních dutin. Primární bakteriální zánět dutin či rýma je u psů spíše výjimkou, ale sekundární bakteriální infekce jsou častou komplikací virových infekcí.
Alergická rýma či zánět dutin se mohou objevovat sezónně v závislosti na produkci pylů nebo v průběhu celého roku jako reakce na znečištění životního prostředí, prašnost, plísně, parfémy, osvěžovače vzduchu či toxické chemikálie (pesticidy, herbicidy).
Rýmu a zánět může také způsobit absces kořene zubu, pokud se rozšíří do čelistní oblasti.
Občas může také psa dráždit vdechnutý předmět. Nestává se to často, protož pes většinu vdechnutých částic ihned vydechne. Někdy ale může vdechnout třísku, osinu nebo nějaký předmět, který uvízne v nosní dutině a působí podráždění a infekci. Také nemoci plísňového a nádorového původu v oblasti nosní dutiny způsobují chronické obtíže.

Příznaky nemoci
Akutní rýma se projevuje následujícími příznaky: plný nos, kýchání, tření nosu packou, chrápání, dýchání s otevřenou tlamou, slzení a zarudlé oči.
Kýcháním se pes snaží zbavit hlenu v horních cestách dýchacích, nejčastěji doprovází akutní rýmu. U rýmy chronické se kýchání objevuje jen občas. Přítomnost cizího tělesa v nosní dutině je provázena bouřlivým kýcháním a někdy také krvavou rýmou vytékající převážně z jedné nosní dírky. Nádorové či plísňové onemocnění se často projevuje výtokem rýmy z jedné nosní dírky a až později z obou nosních dírek. Charakter výtoku z nosu se mění - může být někdy vodnatý, někdy krvavý.

Léčba rýmy
Ačkoliv akutní rýma je velmi častým onemocněním u psů a v naprosté většině případů se vyřeší sama, je třeba pozorně sledovat charakter rýmy a v případě změny sekretu, či pokud se objeví krev, je třeba navštívit veterináře. Musíme především zajistit, aby pes normálně jedl a pil. Někteří psi s rýmou mají potíže s nechutenstvím, protože vůni jídla necítí. Zejména je nutné dávat pozor, zda pes opravdu pije, protože i slabá teplota může psa rychle dehydratovat.

Nos psa je skutečně ojedinělý orgán, který dokáže zachytit sebemenší pach, strach, radost, vybrat si toho správného partnera a pamatovat si spoustu čichových zážitků. Naštěstí tento úžasný psí smysl není často napadán nemocemi a většinu nemocí nosu lze snadno vyléčit. Přesto mějte na paměti, jak důležitý a citlivý tento orgán opravdu je a nevystavujte ho zbytečným traumatům v podobě chemických osvěžovačů vzduchu, čistícím prostředkům nebo parfémům.

Odeslat článek známému   Vytisknout