Návod časopisu Whole Dog Journal

Návod časopisu Whole Dog Journal
Jak vybrat kvalitní krmivo pro svého pejska  se dozvíte v článku zveřejněném v časopisu "The Whole Dog Journal".
Návod, jak vybrat suché krmivo pro svého pejska zveřejněný v časopisu "The Whole Dog Journal".
 
1. Kupujte to nejlepší v rámci vašeho rozpočtu.
Kvalitní krmivo je pravděpodobně dražší než méně kvalitní. Na druhou stranu neplatí, že nejdražší = nejlepší. Některé společnosti investují více do marketingu než do složení krmiva. Jejich méně kvalitní krmivo je pak dražší, než krmivo, které může mít mnohem lepší složení. Stanovte si, kolik si můžete dovolit utratit za krmivo a v této cenové kategorii se snažte vybrat to nejlepší. K tomu je potřeba si přečíst složení krmiva uvedené na obalu. Ideální je spočítat si cenu krmné dávky. Kvalitní dražší krmivo, obsahující vysoké procento živočišných bílkovin, bude mít zcela jistě menší krmnou dávku, než nekvalitní krmivo obsahující levnější složky ( obiloviny jako pšenice, kukuřice, sója atd. ). Teprve porovnáním cen krmných dávek získáte přesnější odhad ceny krmiva.
 
2. Čas od času krmivo vystřídejte.
Pokud krmíte jedním krmivem dlouhodobě, dáváte svému psovi stále stejné vitamíny a minerály, takže mu může časem něco chybět nebo naopak přebývat. Nenechte se zmást, pokud je na obalu uvedeno "kompletní krmivo" nebo "vyvážené krmivo". Neznamená to, že nemůže obsahovat více či méně vitamínů a minerálů, než pes skutečně potřebuje.
 
3.Kupujte krmivo s ohledem na věk svého psa.
Psí důchodce má jiné nároky na živiny než třeba štěně či kojící fena. Pokud kupujete krmivo označené jako "All life stages", je většinou uzpůsobené, aby uspokojilo potřeby psů náročnějších na živiny. 
 
4. Podívejte se na obsah bílkovin a tuků uvedených na obalu v části "Analytické složky".
Pokud má nové krmivo výrazně větší obsah bílkovin a tuků než krmivo původní, můžete snížit krmnou dávku. 
 

5. Zbytečně psovi nedávejte krmivo s obsahem bílkovin z exotického masa jako jsou např pštrosi, klokani atd.

Je to nutné pouze v případě, že je váš pes alergický na běžné zdroje bílkovin - kuřecí, jehněčí, hovězí atd. Většinu potravinových alergií lze řešit krmivy založenými na mořských rybách. To samé platí pro zdroje karbohydrátů - nově se stále více objevují quinoa, cirzna nebo hrášek. Dávejte je vašemu psovi pouze pokud je intolerantní na běžné zdroje karbohydrátů.

 
6. Ujistěte se, že krmivo neobsahuje složky, na které je váš pes alergický.
Uvádí se, že mezi největší alergeny patří rostlinné složky krmiva, zvláště sója, kukuřice a pšenice.
Zkontrolujte každý nový obal, přestože kupujete stále stejné krmivo. Výrobci čas od času složení mění.
 
7. Kupujte krmivo, které má v popisu uvedeno:
- velké množství živočišných bílkovin uvedené na prvním místě ve složení. Stejně jako u lidských potravin jsou na prvních místech uvedeny složky, kterých je v krmivu nejvíce a na posledních místech jsou uvedeny ty, kterých je tam nejméně. U kvalitních krmiv jsou živočišné bílkoviny pojmenovány ( kuřecí, krůtí, kachní maso a nikoli drůbeží maso ). Velmi důležité je, jak je v popisu uveden obsah masa. Jestli obsah masa v čerstvém stavu ( meat ) nebo obsah masa v dehydrovaném stavu ( meal ). Přesnější údaj je obsah masa v dehydrovaném stavu ( obsahuje cca 10 procent vody), v čestvém stavu obsahuje až 80 procent vody. Ideální je, pokud jsou v popisu krmiva uvedeny oba údaje.
 
- zelenina, ovoce, brambory a další zdroje karbohydrátů by měly být obsažené v krmivu celé, ne jen jejich části. Jedna či dvě složky obsahující pouze část zdroje karbohydrátů (např. ovesné vločky, rajčatová šťáva) nejsou katastrofa, zvlášť pokud jsou uvedeny na konci složení.
 
8. Nekupujte krmivo, které má na obalu uvedeny následující formulace:
- produkt vedlejšího živočišného původu je termín  jímž jsou označována těla zvířat nebo jejich části nebo výrobky živočišného původu, které nejsou určeny k  lidské spotřebě. Jde o jateční odpad jako jsou kuřecí skelety, oči, kůže, části kuřat atd.
- živočišný tuk bez uvedení z jakého druhu zvířete pochází. Koretní je uvedení původu tuku ( kuřecí, rybí atd. )
- přidaná sladidla - psi, stejně jako my, mají rádi sladkou chuť. Sladidlo je může přimět zkonzumovat krmivo, které by normálně nesnědli.
- umělá barviva, dochucovadla, konzervanty (BHA, BHT, ethoxyquin). Akceptovatelným konzervantem jsou tokoferoly. 
 
9. Dávejte přednost výrobcům krmiv, kteří jsou ochotni poskytnout chemickou analýzu složení krmiva, které kupujete. Na základě našeho nedávného zjištění nejsou výrobci krmiv nuceni deklarovat laboratorní složení, které uvádějí na obalu. 
 
 
 
 
 
Odeslat článek známému   Vytisknout